Koniec doby plastovej!

Zastavme spoločne to ohromné množstvo plastov, ktoré sa stalo súčasťou našich životov. Podpíš petíciu a odkáž svetovým lídrom, že aj ty chceš silný Globálny dohovor o plastoch.

Žiadaj silný Globálny dohovor o plastoch
Súhlasím so spracovaním osobných údajov v rozsahu informácií, ktoré som uviedol/uviedla. Súhlas so spracovaním osobných údajov poskytujem osobne, slobodne, vážne a informovane s vedomím, že ho môžem kedykoľvek odvolať.*(Povinné)
Subscriptions SK Community Newsletter
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Subscriptions SK Petition Info

Plasty sú všade!

Od pláží v juhovýchodnej Ázii až po vzdialenú Antarktídu. Plasty sú už naozaj úplne všade a ohrozujú nielen existenciu jednotlivých živočíchov, ako sú napríklad morské korytnačky, ale ohrozujú aj naše zdravie.  Viac ako 99 % plastov sa vyrába z fosílnych palív a keďže ich vyrábame stále viac a viac, sú významným faktorom klimatickej krízy. Zmenu však máme, aj vďaka tvojej pomoci, na dosah ruky. 

Spoločnosti po celom svete naďalej masovo produkujú nepotrebné jednorazové plasty, ktoré končia v oceánoch či ako mikroplasty dokonca aj v našich tanieroch. Žiadame, aby globálne spoločnosti postupne ukončili výrobu a používanie plastov.

OSN začala rokovania o globálnej, právne záväznej zmluve o plastoch, ktorá by sa zaoberala celým životným cyklom plastov. Žiadame, aby sa zredukovala výroba plastov o 75 %, nie 30 % ako je v prvom návrhu Globálneho dohovoru o plastoch. Rokovania o Globálnom dohovore o plastoch už prebiehajú a cieľom je ukončiť proces do konca roka 2024.  Dohovor má obrovský potenciál posunúť svet na cestu k budúcnosti bez plastov. Bude ale na nás všetkých, aby sme sa uistili, že sa tak naozaj stane. 

Žiadaj s nami silný Globálny dohovor o plastoch 

Taký, ktorý obmedzí výrobu a používanie plastov. Dohovor pomôže udržať znečisťujúce fosílne palivá, akými sú ropa a uhlie, pod zemou, kam patria. Zároveň pomôže prinútiť veľkých znečisťovateľov k zodpovednosti za ich nadmernú výrobu a využívanie plastov.   Pomocou dohovoru dokážeme vybudovať systémy opätovného plnenia a používania a tiež zabezpečiť transparentný, spravodlivý a rovnocenný prechod pre dotknutých zamestnancov a zamestnankyne. 

Je najvyšší čas nájsť pre distribúciu a predaj výrobkov nové a udržateľné riešenia. Napríklad pomocou opätovného použitia či plnenia.

Postav sa spolu s nami na stranu planéty a životného prostredia! Požiadaj svetových lídrov, aby podporili silný Globálny dohovor o plastoch.

Zasadnutie Medzivládneho rokovacieho výboru (INC4) o globálnej zmluve o plastoch, žiaľ, skončilo so slabým výsledkom, pretože takzvané vysoko ambiciózne krajiny pristúpili na kompromisy.

Najbližšie rokovania:

  • Piate zasadnutie Medzivládneho rokovacieho výboru pre znečistenie plastami (INC5) sa koná v v decembri 2024 v Kórei

Pridaj sa…

Aj Tvoj podpis pomôže zatlačiť na svetových lídrov a prispieť k silnému Globálnemu dohovoru o plastoch, ktorý zaistí čistejšiu a bezpečnejšiu budúcnosť pre nás a naše deti.

 


GREENPEACE SLOVENSKO
Nám SNP 35, P.O.Box 58, 814 99 Bratislava

Kontakt / O nás / Pre médiá / Ochrana osobných údajov

Nastaviť koláče