Vyberte stranu

Slnko vychádza lepšie

Zistite viac o výhodách energetických spoločenstiev

Zistite, ako ušetriť na svojich účtoch za energie
Ide o skupinu ľudí, ktorí sa spoja a investujú do výroby energie z obnoviteľných zdrojov, čo im umožní stať sa nezávislými od systému.

Čo je najdôležitejšie, dokážu týmto spôsobom ušetriť veľa peňazí. Napríklad tak, že si na strechu paneláku nainštalujú fotovoltické či solárne panely. Energiu z nich môžu následne využívať vo svojich domácnostiach, ale napríklad aj na osvetlenie spoločných priestorov, čo výrazne zníži účty za energie.
V rámci energetickej komunity môžete napríklad:

  • spoločne vlastniť zariadenia na výrobu obnoviteľnej energie (tepelné čerpadlá, solárne či fotovoltické panely a pod.),

  • vzájomne si zdieľať vyrobenú energiu a uskladňovať si ju na neskoršie použitie (to, čo získate zo slnka cez deň vďaka batérií využijete večer, keď sa vrátite z práce),

  • mať pred svojím domom nabíjaciu stanicu na elektromobily,

  • alebo všetko vyššie spomenuté.

Kto môže byť súčasťou energetickej komunity?

Bežný občan/občianka (susedia z bloku alebo ulice, obyvatelia obce alebo mesta)

Verejná správa (mestké či obecné úrady, školy, škôlky, univerzity, nemocnice, domovy sociálnych služieb, atď.)

Lokálne malé a stredné podniky

Nelámte si hlavu s nečakanými výkyvmi cien

Nebudete sa už musieť trápiť nečakanými výkyvmi cien na trhu s energiou. Náklady na kúpu a inštaláciu zariadení vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov zdieľate spoločne, podobne, ako keď sa v rámci fondu opráv skladáte na zateplenie bytového domu.

Neplaťte za energiu, ktorú si vyrobíte

Za energiu, ktorú si vyrobíte v rámci spoločenstva, nič neplatíte. Obnoviteľné zdroje ako slnko, vietor či voda patria predsa nám všetkým.

Získajte kontrolu nad výrobou energie

Ste z veľkej časti “sám sebe pánom”. Kontrolu nad výrobou aj spotrebou energie máte vo svojich rukách.

Vyrábajte si elektrinu pre spotrebiče či osvetlenie a odkladajte si ju

V rámci energetického spoločenstva si viete vyrobiť elektrinu na svoje veľké či malé spotrebiče, osvetlenie domácností, spoločných priestorov, kúrenie, ohrev vody alebo si dokonca zriadiť nabíjaciu stanicu na elektromobil. Vďaka batériám si viete energiu uskladniť na časy, keď ju viete reálne využívať.

Pomáhajte planéte

Dobrý pocit, že vyrábate čistú energiu bez emisií a pomáhate tým planéte aj zmierňovaniu klimatickej krízy.

Španielsko

  • Spoločenstvo Som Energia sa zameriava na výrobu a spotrebu obnoviteľnej energie s cieľom podporiť energetickú sebestačnosť a udržateľnosť medzi svojimi členmi.

Nemecko

  • Mesto Wolfhagen je od roku 2015 plne sebestačné a obnoviteľné a svoju spotrebu pokrýva z elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie. V Nemecku je podiel obnoviteľnej energie 57 % z hrubej spotreby.

Belgicko

  • Družstvo Ecopower je kooperatívna spoločnosť, ktorá umožňuje svojim členom (cca 50 000 členov) investovať do obnoviteľných zdrojov energie a spoločne produkovať a spotrebovávať čistú energiu.

Slovensko

  • V obci Modrovka sa zelená elektrina vyrobená z fotovoltických panelov, ktoré sú umiestnené na streche materskej školy, spotrebúva v obecných budovách. Časť sa využíva na  plnenie vodojemov alebo na verejné osvetlenie. Prípadné prebytky elektriny sa ukladajú v batériovom systéme a efektívne využívajú v inom čase.
  • V Prešove vzniklo jedno z prvých energetických spoločenstiev na Slovensku. Na výrobu energie v ňom využíva niekoľko obytných budov z roku 1954 nainštalované fotovoltické panely a na vykurovanie tepelné čerpadlá.
  • V Bratislave, v mestskej časti Petržalka postupne vzniká energetické spoločenstvo a predpokladá sa založenie energetického spoločenstva, ktorého účastníkmi budú základné školy, materské školy, kultúrne a športové zariadenia Petržalky, a pod. V súčasnosti už existuje bytový dom pod správou SOM- EKO, ktorý má svoju vlastnú fotovoltickú elektráreň (FVE).

Zdieľanie medzi
vlastnými odbernými miestami (fyz. osoby)

(Španielsko, Dánsko, Belgicko)

napríklad rodinné domy, chalupy, rodinný dom či byty na prenájom

Zdieľanie v rámci bytových domov

(Prešov)

spoločné priestory, bytové jednotky

Zdieľanie medzi
vlastnými odbernými miestami (firmy)

(Španielsko, Dánsko, Belgicko)

výrobná hala, kancelárska budova, garáže s nabíjacími stanicami

Zdieľanie medzi rôznymi odberateľmi

(Modrovka Slovensko)

obecné budovy, školy, domácnosti, nabíjacie stanice, verejné osvetlenie, nemocnice, malé podniky

Krok 1

Zistite viac o energetických spoločenstvách v našej brožúre alebo v praktickom manuále od REScoop. Naberte inšpiráciu z príkladov zo zahraničia, ale aj zo Slovenska. Pozrite si vysvetľujúce video a nebojte sa zmeny.

Krok 2

Ak bývate v byte v paneláku, oslovte svojho správcu (alebo vlastníka bytu) so žiadosťou o pridanie bodu o vytvorení energetického spoločenstva na najbližšej domovej schôdzi. 

Ak bývate v rodinnom dome v obci, môžete skúsiť osloviť starostu a vyhlásiť v obecnom rozhlase stretnutie občanov k energetickým spoločenstvám a ich výhodám. Prípadne sa skúste porozprávať s majiteľmi susedných domov a predstaviť im svoj nápad.

Krok 3

Oslovte odborníka alebo energetického auditora, aby vám povedal, aké sú možnosti pre váš byt, panelák, dom, ulicu či školu a podobne.

Krok 4

Nájdite zanietených ľudí, ktorých idea energetického spoločenstva, výroba aj spotreba vlastnej zelenej energie nadchne rovnako ako vás. Vytvorte si zoznam ľudí, ktorí by mali záujem pridať sa do energetického spoločenstva a pomôžeme vám rozšíriť skupinu.

Krok 5

Kontaktujte našu koordinátorku kampane v Greenpeace Slovensko, Dorotu, ktorá vám pomôže s ďalšími krokmi, alebo sa obráťte priamo na Richarda Modráka z KEKSu  a spoločnými silami vám pomôžeme dotiahnuť, čo ste začali, aby ste sa stali energetickým spoločenstvom a šetrili svoje peňaženky so slnkom (či iným druhom obnoviteľnej energie), ktoré vychádza lepšie.

Príručka o energetických spoločenstvách REScoop – už čoskoro!

Stiahnite si 10 tipov, ako šetriť energiu

Pridajte sa a my Vám pošleme brožúru s tipmi, ako môžete šetriť energiu aj u Vás doma. 

Subscriptions SK GDPR Confirmation(Povinné)
Subscriptions SK Community Newsletter
Hidden
Subscriptions SK Petition Info
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden

Je potrebné bývať v tej istej budove, aby sme mohli zdieľať energiu?

Nie, nie je. Nemusíte bývať v tej istej budove, dokonca ani v susedných budovách. Zdieľanie sa týka rôznych subjektov pôsobiacich v rámci jedného VÚC a je možné, aby sa o energiu delili susedstvá, občania alebo dokonca malé susedné obce.

Takže sa to týka aj ľudí bývajúcich v byte? Čo keď nemám rodinný dom a som v paneláku v podnájme?

Áno, aj vtedy môžete byť súčasťou energetického spoločenstva. To môže byť na úrovni paneláku, ulice s rodinnými domami či celej obce a pod. V paneláku zdieľate zelenú energiu medzi spoločnými priestormi domu a jednotlivými bytmi. 

Ako môžem vstúpiť do energetického spoločenstva? Treba niečo platiť?

Účasť je dobrovoľná a môže sa zapojiť každý, kto prejaví záujem prostredníctvom žiadosti o členstvo. Na vstup je potrebné byť súčasťou oprávnených subjektov stanovených zákonom (fyzické osoby, malé a stredné podniky, administratívne budovy či samosprávy, obce a pod.) a, byť spotrebiteľom alebo výrobcom energie. Formu príspevku alebo formu podielu na spoločných nákladoch spoločenstva si zvolia jednotliví členovia. Na úvod odporúčame spojiť sa s nami a my vám poradíme, ako začať.

Je potrebné niečo inštalovať alebo upraviť, aby som sa mohol/mohla zapojiť do energetického spoločenstva?

Nie! Účasť v energetickom spoločenstve si nevyžaduje žiadne špeciálne úpravy ani inštaláciu ďalších zariadení. Stačí vám inteligentný merač (IMS) a súhlas s meraním. Toto prihlásenie sa vykonáva na portáli inteligentného merača vášho prevádzkovateľa siete a je potrebné na vykonávanie vyúčtovania v rámci energetickej komunity. Treba ale myslieť na to, že inštalácia IMS je zo strany distribučnej spoločnosti spoplatnená, ale môže byť predmetom refundácie (podpory) zo strany spoločenstva/komunity. Energetické spoločenstvo vie dokonca prijímať aj dotačné nástroje, ktoré dokážu pokryť napríklad vybudovanie batériového úložiska a pod.

Čo sa stane s mojím súčasným dodávateľom elektriny?

Zmluva s predchádzajúcim dodávateľom elektriny zostáva v platnosti. Energetické spoločenstvo je doplnkovou možnosťou. To znamená, že ak nebude k dispozícii dostatok elektriny od energetického spoločenstva, svetlá nezostanú zhasnuté! V takom prípade bude elektrinu dodávať vami zvolený dodávateľ energie za dohodnutých podmienok.

Môžem si v energetickom spoločenstve privyrobiť predajom prebytočnej energie?

Prebytočnú energiu viete posielať späť do siete a “zdieľať” ju niekomu inému, kto má o ňu záujem, prípadne ďalšiemu energetickému spoločenstvu za dohodnutú protihodnotu. Účasť v energetickom spoločenstve nie je obchodnou činnosťou. Cieľom energetického spoločenstva nie je dosahovanie zisku, ale budovanie systému lokálnej udržateľnej a efektívnej energetickej výroby a spotreby, ktorá šetrí vaše peniaze a ako bonus berie ohľad na prírodu a planétu. 

Kto je to prosumer?

Slovo „prosumer“ je spojením pojmov „výrobca“ a „spotrebiteľ“. Znamená to, že osoba môže byť súčasne výrobcom aj spotrebiteľom energie. Prosumenti decentralizujú výrobu energie, a preto sú dôležitou súčasťou energetickej transformácie.

Prečo sa téme energetických spoločenstiev venuje Greenpeace? Čo robí v tomto smere?

V rámci zvyšovania povedomia o energetických spoločenstvách a o podpore obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku sa snažíme presadzovať masívny rozvoj energetických spoločenstiev a zjednodušovať proces ich zakladania. Je to budúcnosť výroby skutočne čistej energie a Slovensko má obrovský potenciál. Zároveň chceme pomôcť ľuďom znížiť ich náklady za energie, byť menej závislými od centralizovaného systému a hlavne, energetické spoločenstvá sú jedným z riešení, ako bojovať s klimatickou krízou.

Nastaviť koláče